Převodové oleje

image 1

Převodovka hraje u jakéhokoli vozidla klíčovou roli, neboť zajišťuje dostupnost a využitelnost energie generované motorem. Převodové oleje prošly v nedávné době významnými změnami, jejichž smyslem je zajištění bezchybnosti provozu převodovek ve stále náročnějších podmínkách z hlediska teploty a zátěže převodovek. Tendence ke snížení velikosti a hmotnosti převodovek spolu se snahou o minimalizaci energetických ztrát způsobených vnitřním třením vyústila ve zrození generace vysoce výkonnostních převodových olejů se stále delšími intervaly výměny.

Společnost Eni se na tomto sektoru podílí kompletní produktovou řadou, do které patří oleje vhodné pro velkou zátěž v těžkých manipulačních strojích a produkty určené do nejmodernějších automatických a automatizovaných převodovek automobilů, oleje pro převodovky zemědělských strojů a oleje vhodné pro použití v převodovkách motocyklů a měničích momentu moderních skútrů. Mezi oleje do automobilových převodovek patří oleje do manuálních převodovek, oleje pro automatické převodovky (ATF) a oleje pro diferenciální převody.

Výkonnost převodových olejů byla poprvé standardizována s příchodem americké armádní specifikace MIL-L-2105 v 50. letech a pak až na začátku 60. let také Americkým ropným institutem, který zavedl specifikaci GL (olej pro převodovky). Neexistují žádné evropské specifikace: konstruktéři obvykle používají interní specifikace, které bývají založeny na testování původních dílů.

Konstruktéři mají tendenci považovat převodové oleje za jednorázovou náplň, která vydrží po celou dobu životnosti převodovky, a v intencích tohoto trendu se technologie vyvíjí směrem k recepturám založeným na syntetické bázi.

Právní upozornění    Zásady ochrany soukromí